Za lepšo trato lahko poskrbite s primerno izbiro kosilnice

Če imate doma le majhno travnato površino ali pa več hektarjev trate, v vsakem primeru potrebujete dovolj zmogljivo kosilnico. Pri izbiri kosilnice za travo pa je treba biti zlasti pozoren na velikost površine, kjer jo boste torej s pridom uporabljali.

Na trgu so na voljo najrazličnejše kosilnice za travo, na primer akumulatorske, bencinske, električne, traktorske, ne nazadnje tudi robotske. Slednje so dobro preizkušene, zanesljive ter zmogljive. Primerne so zlasti za košnjo malih pa tudi večjih travnih površin.

Značilnosti kosilnice na akumulator

Za akumulatorske kosilnice je značilno, da imajo vse prednosti električnih. A v primerjavi s slednjimi vam pri tistih na akumulator ni treba skrbet za kabel. Dobrodošle so za vse vrste zelenic. Med delovanjem ne povzročajo prav nobenega hrupa, ne onesnažujejo okolja z izpušnimi plini, torej so primerne tudi za okolje.

Kosilnice za travo na akumulator
Kosilnice za travo na akumulator imajo vse prednosti električnih, ni pa vam treba skrbeti za kabel.

Sodobno zasnovane kosilnice za travo na akumulator pri svojem delovanju uporabljajo tako imenovane litij-ionske baterije za ponovno polnjenje. Omeniti pa je treba, da je njihov čas delovanja precej kratek, zato so primerne za manjše vrtove. Kljub omenjenemu se sama tehnologija baterij nenehno izboljšuje.

Najboljša izbira za velike vrtove

Za velike vrtove so daleč najboljše kosilnice na bencin. Odlikovane so po izjemni zmogljivosti, zaradi tega se dobro izkažejo tudi na bolj strmih pobočjih. Za svoje delovanje pa torej potrebujejo bencin. V primerjavi z nekaterimi drugimi tipi so tovrstne vrne kosilnice nekoliko dražja izbira.

Kljub večji ceni se splača poseči po njih, saj so zelo močne in hitre pri rezanju trave. V primerjavi z električnimi ter baterijskimi so močnejše, a težje. Če vas preveč skrbi sama teža, pa je najbolje najti model z lastnim pogonom.

Naprave za košnjo za majhne in srednje velike vrtove

Za manjše in srednje velike travnate površine se najbolje obnese električna kosilnica. Je zelo tiha pa tudi cenovno precej dostopna naprava za košnjo trave. V primerjavi z bencinsko je manjša in lažja za premikanje. Zahteva manj vzdrževanja. A preden posežete po njej, dobro razmislite o tem, kako dolg kabel za elektriko sploh potrebujete. Raztegniti ga morate namreč do konca vaše trate.

Traktorska kosilnica za travo kosi dva do trikrat hitreje
Traktorska kosilnica za travo lahko kosi dva do trikrat hitreje kot enostavna potisna kosilnica.

Nikakor ne moremo niti mimo traktorske kosilnice. Za takšne stroje na bencin pa je značilno, da lahko kosijo dva do trikrat hitreje v primerjavi z enostavnimi potisnimi kosilnicami. Posledično je takšen stroj za košnjo trave daleč najbolj primerna izbira za večje trate. Na voljo so traktorske kosilnice z zelo širokim naborom najrazličnejših priključkov. Slednji omogočajo, da je traktor lahko v uporabi skozi vse leto. Z njim torej lahko kosite, prezračujete zelenico ali pa pozimi čistite sneg.

Pomembno vlogo ima tudi ustrezno gnojenje trave

Da je naša trava na vrtu ali na kakšni drugi večji površini videti lepa in zdrava, je vsekakor potrebna redna in ustrezna košnja. A to še zdaleč ni vse. Med drugim je namreč ključno tudi gnojenje trave. Treba pa je vedeti, kdaj je najprimernejši čas za gnojenje in s kakšnimi vrstami gnojil jo je najbolje oskrbovati.

Dosejevanje in gnojenje trave

Za travo na sploh je spomladanski čas najpomembnejši čas obnove. Če trave jeseni niste gnojili, jo je treba nujno pognojiti že v marcu. Uporabiti pa je treba travno gnojilo, ki vključuje hitro delujoč in počasi delujoč dušik, kalij, fosfor ter mikroelemente. S povsem isto vrsto gnojila lahko gnojite tudi v maju ter na začetku meseca junija. Spomladi trava najhitreje raste, zato je gnojenje trave v tem letnem času še toliko pomembnejše. Za prvo gnojenje se mora uporabiti približno 40 % letne količine gnojila, za drugo pa 30 %.

Poletno gnojenje trate

Spomladi se faza obnove trate konča in tako ta preide v fazo poletnega mirovanja. Zgodaj poleti lahko travo obnovimo ali pa jo še izboljšamo s pomočjo primernega gnojila. Za nekatere vrste trav je značilno, da v juliji ter na začetku avgusta nekoliko porumenijo. Slednje je odvisno zlasti od travne mešanice in seveda ne od gnojenja. Rumenenje se lahko prepreči z ustrezno izbrano travno mešanico ter primerno prehrano rastlin.

gnojenje trave poleti
Tudi v poletnem času je potrebno gnojenje trave. Poleg tega pa bo vaša trava poleti dobro uspevala, če si omislite namakalni sistem za travo, ki vam bo obenem prihranil veliko časa in denarja.

Čas gnojenja trave v poletnem času je zlasti odvisen od vremena. Najpomembneje je, da so tla dovolj vlažna, v tem času pa je treba uporabiti približno 30 % letne količine vseh hranil. Gnojilo je lahko malce drugače sestavljeno kot tisto, ki je bilo uporabljeno v spomladanskem času. Dobro je, če vključuje manj fosforja ter kalija ter nekoliko več kalija. Prav tako mora v primernih količinah vsebovati še mikroelemente.

Vse, kar morate vedeti o ostrenju rezilnih orodij

Brušenje, ostrenje in obnova rezilnih orodij je pravzaprav nujnost, ki ga zahteva trg. Na voljo so številna podjetja, ki opravljajo takšne storitve. Svojim strankam ponujajo izvrstne rešitve, ki zlasti skrajšujejo čas izdelave v serijski proizvodnji, prav tako s tem pocenijo stroške obdelave.

Objave iz iste kategorije: