Kmetijska mehanizacija – predpogoj za uspešno kmetovanje

Kvalitetna kmetijska mehanizacija je nujen predpogoj za uspešno kmetovanje. Obdelovanje zemlje, skrb za travnate površine ter živali je lahko za posameznika velik zalogaj. S pomočjo ustrezne opreme pa lahko delo opravimo enostavneje in predvsem hitreje. 

Kmetijska mehanizacija zajema različno opremo, ki nam omogoča ustrezno delo. Osnoven kos kmetijske mehanizacije je vsekakor traktor, sem pa sodijo še ostali pripomočki, kot so žetveni stroji in kombajni, stroji za setev in sajenje, stroji za obdelovanje travnatih površin, stroji za pomoč pri živinoreji in drugi. Za nakup kmetijske mehanizacije se odločamo na podlagi naših interesov in finančnih zmogljivosti. 

Vrste kmetijske mehanizacije

Ena izmed osnovnih dejavnosti vsakega kmetijskega obdelovalca je zagotovo skrb za travnate površine. Za košnjo in spravilo sena pa so potrebni številni pripomočki oziroma ustrezna kmetijska mehanizacija – sem sodijo kosilnice, obračalniki, zgrabljalniki, balirke, ovijalke … Vse omenjeno je nujno, v kolikor imamo večje površine, za katere je potrebno ustrezno poskrbeti. 

vrhunska kmetijska mehanizacija
Med kmetijsko mehanizacijo sodijo kosilnice, obračalniki, zgrabljalniki, balirke, ovijalke, cisterne za gnojevko, prikolice, trosilci gnoja ter mešala.

Ko govorimo o kmetijski mehanizaciji, ne smemo pozabiti na cisterne za gnojevko ter trosilce gnoja ter mešala – uporaba organskih gnojil je potrebna, v kolikor želimo pospešiti rast pridelka. Omeniti pa moramo tudi transportne prikolice – prikolice so, tako kot traktor, osnoven kos kmetijske mehanizacije. Brez prikolic si ne znamo predstavljati prevoz tovora, kot je npr. pesek, les ali pa zemlja. 

Druga kmetijska mehanizacija

Če se ukvarjamo z vinogradništvom ali pa sadjarstvom, so potrebni ustrezni pripomočki za obdelovanje sadovnjaka oz. vinograda. Če imamo večji sadovnjak, potrebujemo tudi rezalnike sadnega drevja, medtem ko pri vinogradništvu potrebujemo druge stroje, kot so mulčarji, predrezači, pršilniki … Od obsega obdelovalnih površin in vrste le-teh se torej odločamo med pestro ponudbo strojne opreme.

Video s posnetki zadovoljnih uporabnikov raznovrstne kmetijske mehanizacije

Kot pri ostalih stvareh, lahko tudi pri uporabi kmetijske mehanizacije pride do okvar in nujnih popravil. Če pride do okvare zgolj kakšnega dela kmetijske opreme, lahko rezervni del naročimo kar prek spleta, naročeno pa lahko prek dostavne službe dostavijo kar do doma. Tako se nato le še dogovorimo za menjavo ali pa popravilo. 

Kmetijska mehanizacija je torej nujna, v kolikor želimo uspešno kmetovati. Na podlagi naših potreb in količine obdelovalnih površin pa se odločamo za nakup omenjene opreme. Seveda smo pri nakupu pozorni na kvaliteto oziroma sloves neke znamke kmetijske mehanizacije ter cenovno dostopnost.

Vrtavkasta brana – nujen pripomoček za pripravo setvenih površin

Za uspešno obdelovane kmetijskega zemljišča potrebujemo ustrezno opremo. Traktor in prikolica sta vsekakor nujen pripomoček, nakup ostalih kmetijskih pripomočkov oziroma strojne opreme pa je pogojen z našimi potrebami in zahtevami – če se ukvarjamo pretežno z živinorejo, bomo potrebovali drugačne kmetijske pripomočke kot tisti, ki se ukvarjajo večinoma s poljedelstvom. Obdelovanje površin pa vključuje tudi obdelovanje travnatih površin in setvenih površin – za ustrezno obdelavo je potrebna tudi vrtavkasta brana.

Vrtavkasta brana za rahljanje površin
Vrtavkasta brana, ima vgrajene stožčaste zobnike, je odličen pripomoček za rahljanje površin ter drobljenje in mešanje travnatih ter preoranih površin.

Vrtavkasta brana je kmetijski pripomoček, ki ga uporabljamo, ko pripravljamo setvene površine. Je uporaben kmetijski pripomoček, ki omogoča rahljanje površine ter vpliva na uspešnejšo rast rastlin.  

Uporabnost vrtavkaste brane

S pomočjo vrtavkaste brane lahko ustrezno pripravimo setvene površine na ponovno rast. Če želimo podpreti rastline pri sami rasti, potrebujemo ustrezno količino vode in hranil, svetlobo ter kvalitetno zemljo – rast pa bo hitrejša, če bomo zemljo tudi zrahljali.

Vrtavkasta brana je odličen pripomoček za rahljanje površin ter drobljenje in mešanje travnatih ter preoranih površin. 

Vrtavkaste brane različnih proizvajalcev imajo raznolike specifike oziroma značilnosti. Glede na naša hotenja izberemo tisto, ki nam najbolj ustreza. Uporaba vrtavkaste brane zagotavlja, da je zemlja ustrezno pripravljena na nadaljnjo uporabo – v tleh tako ni zgoščenih predelov, rastlinski odpadki pa so enakomerno porazdeljeni. Rastlinje bo tako rastlo hitreje in uspešneje.

Lastnosti vrtavkaste brane

Gre za kmetijski pripomoček, ki ima vgrajene stožčaste zobnike. Prav ti omogočajo ustrezno delovanje vrtavkaste brane. Lahko je opremljena z zobatim ali pa letvastim poravnalnim valjem, omogočen je tudi zamik v levo ali pa desno smer. Gre za stabilen skupek gredi vrtavk in nosilcev nožev, kar omogoča delovanje tudi z večjo količino zemlje ali pa kupov slame. Načeloma vrtavkasto brano priključimo na zadnji del traktorja, v določenih primerih pa jo lahko priključimo tudi na prednji strani. 

vrtavkasta brana priključena na zadnji del traktorja
Vrtavkasto brano priključimo na zadnji del traktorja.

Vrtavkasta brana je na voljo v različnih dimenzijah in z različnimi tehničnimi lastnostmi. Ta kmetijski pripomoček omogoča aktivno obdelavo tal ter pospeši samo rast. Je izredno funkcionalen pripomoček, ki z vgrajenimi valji in rezili zagotavlja ustrezno pripravljeno setveno površino. 

Če se torej odločamo za nakup vrtavkaste brane, je najbolje, da ponudbo preverimo kar na spletu. Iz zavetja doma se bomo tako lažje odločili, kateri pripomoček izbrati.

Objave iz iste kategorije: